„Wzornik Wawrzyszew” makieta Mony Wiśniewskiej

Chcesz poczuć się bezpieczniej? Wybierz wzór z oferty krat balkonowych Wawrzyszew! Niewielki typologiczny zeszyt oferuje wiele możliwości. Tylko po co nam one?

Elementarny brak poczucia bezpieczeństwa, kradzieże, anonimowość, oddzielenie się, chęć zawłaszczenia przestrzeni-stały się podwalinami zjawiska tak powszechnego jak wszechobecne barykady: kraty na balkonach, kraty na klatkach schodowych, podwójne drzwi, grodzone osiedla. Użyłam typologii jako formy niezwykle mi bliskiej. Chciałam udokumentować dzieła rodzimej metaloplastyki, zanim zastąpią je nowe- mniej widoczne- systemy kontroli. Fascynuje mnogość pomysłów, niespożytej inwencji przy ówcześnie oczywistym braku materiałów. Choć samo kolekcjonowanie jest dla mnie wielką przyjemnością, postanowiłam posunąć się o krok dalej, abstrahując tzw. pattern, uczynić go niezależnym bytem. Zobaczyć jak wyglądają te intuicyjne, często przypadkowe wybory stając się modułem uniwersalnym, którego można użyć w dowolnej konfiguracji i przestrzeni. Wybrałam format małego poradzieckiego kajetu, jako że główny motyw- kraty- są niejako efektem ówczesnego planowania i nastrojów społecznych.

Wzornik Wawrzyszew to z jednej strony próba skatalogowania nieco oldskulowych przejawów inwencji artystycznej. Z drugiej chcę, by zadał pytanie, dlaczego tak chętnie stawiamy mury i chcemy opanować jak najwięcej przestrzeni?

Autorka: Mona Wiśniewska
Tytuł: Into the Structure
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 2019
Autorka fotografii: Mona Wiśniewska
Autor tekstu:
Język: tylko wizualny
Opracowanie graficzne: Mona Wiśniewska
Wydawca: self-publishing
Liczba stron: 40
Format: 13.5x20cm
Oprawa: miękka
Technika druku:
Nakład: 
ISBN: