„Serduszka Dwa” makieta Gabrieli Marciniak

Książka jest baśnią na temat trasy krajowej nr 92, ciągnącej się od Kałuszyna pod Warszawą, aż do Rzepina przy granicy Polsko-Niemieckiej. Zwana „starą dwójką”, ułożona równolegle do nowo wybudowanej Autostrady Wolności – A2. Wbrew pozorom to nie jest zwykła droga. W latach 90-tych była prawdziwym podmuchem zachodniego świata, pieniędzy i egzotyki dla nas niedostępnej. Aktualnie jest swego rodzaju żywym dowodem polskiej fantazji i urzeczywistnieniem naszego prawilnego Hawaikum¹.

Książka jest żywym dowodem na to, jak kreatywnym i fantazyjnym jesteśmy społeczeństwem. Wykonałam ją na wzór baśni, otoczoną twardą, panterkowo-futrzaną oprawą zamykaną na kłódeczkę w kształcie serca. Strona tytułowa wydrukowana została na papierze o połysku złoto perłowym, by w połączeniu z różowym tytułem nadać publikacji kiczowatą lekkość. Reszta stron jest tłusto zadrukowana na matowym, delikatnie szorstkim papierze fotografiami, które wykonałam razem z moim przyjacielem i kompanem podróży Bartłomiejem Nizio. 

By złamać reporterski charakter zdjęć za pomocą tekstu oraz kolaży stworzyliśmy baśniową narracją, którą reasumować można tak: Czujecie to? Ciepło futerka, piwo za 3 zł, tiry z różowym napisem POLSKA, budki telefoniczne na żetony, a za 5 km wyśniona przez babcię kraina zachodu.

¹ Hawaikum – “opisuje nieopisane. To ten zgrzyt, gdyż w przestrzeni wizualnej, muzycznej, kulinarnej – odkrywamy fałsz. Nieważne, że dwołujemy się do czegoś co tak naprawdę nie istnieje. Ważne, że to nie jest stąd”, Hawaikum – w poszukiwaniu istoty piękna, Wydawnictwo Czarne, Kraków 2015, s. 11.

Autorka: Gabriela Marciniak 
Tytuły:  Serduszka Dwa
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 2019
Autorzy fotografii: Gabriela Maricniak, Bartłomiej Nizio
Autorka tekstu: Gabriela Maricniak
Język: polski
Projekt graficzny: Gabriela Marciniak
Wydawca: self-publishing
Liczba stron: 41 stron
Format: 21 x 29,7 cm
Oprawa: twarda w futrze
Nakład: 1
ISBN: –