„Restless” makieta Roberta Świerczyńskiego

Zachodnie społeczeństwo – pomimo licznych kryzysów, wciąż zamożne i zdrowe, dumne ze swojego flagowego kosmopolityzmu – nadal doskonale symuluje swoje zaangażowanie w problemy globalne, podczas gdy w rzeczywistości pozostaje całkowicie obojętne. Ta beznamiętność każdego dnia pogłębia ludzką frustrację. Ogrom atakującego świata zewnętrznego doprowadza nas do szału. Jesteśmy niespokojni i odczuwamy lęk, dziwne reakcje obronne, nienaturalne odruchy i gesty, zachowania pełne napięcia i rozpaczy.

Restless ma na celu ujawnienie tego dyskomfortu i ograniczeń zwykłego życia. Odsłania starannie ukryte obszary i kieruje uwagę na wszechobecny niepokój – uczucie, które dominuje we współczesnym humanizmie i nęka ludzi niezależnie od ich pozycji społecznej i egzystencjalnej.

W dużej mierze Restless przypomina voyeurystyczny katalog niezręcznych momentów, którymi nie chcielibyśmy się z nikim dzielić, mimo że natychmiast przywracają nas do życia dzięki swojej prostolinijności.

Ludzie wtopieni w otoczenie. Odwracający wzrok, pogrążeni w myślach, nieobecni w czasie oraz przestrzeni. Eleganccy, wysublimowani, ale stłumieni i wyobcowani. Uwięzieni w dziwnych, trudnych do opisania sytuacjach niedowierzania i wahania. Całkowicie odizolowani.

Precyzyjna kompozycja i ostra jak brzytwa klarowność pozwalają ujednolicić estetykę i wydobyć psychologiczno-socjologiczne niuanse poprzez serię naładowanych emocjonalnie i semantycznie fotografii. Mieszanie przemyślanej przypadkowości ze stylizowaną brzydotą, dziwności z zażyłością, dwuznaczności z jednoznacznością, pomaga zbudować raczej zimną, zdystansowaną i jakby zamrożoną rzeczywistość. Rzeczywistość na granicy zrozumienia.

Autor: Robert Świerczyński
Tytuł: Restless
Miejsce wydania: Lozana
Data wydania: 2018
Autor fotografii: Robert Świerczyński
Autor tekstu: Robert Świerczyński
Język: Angielski
Opracowanie graficzne: Kaj Lehmann
Wydawca: self-publishing, drukowane w ECAL jako część dyplomu magisterskiego
Liczba stron: 48
Format: 
Oprawa: twarda
Technika druku:
Nakład: