Polska z plastiku. Recenzja zina „HOAX” Agnieszki Sejud

„HOAX” to ściema. To nawet nie książka, tylko luźne strony złożone na pół i włożone razem do foliówki. To nawet nie fotografie, tylko fotoszopowe obrazki przedstawiające tandetny świat z plastiku. Do tego sama fotografka – Agnieszki Sejud – szerzej nieznana studentka z Opawy. Nic dziwnego, że na ten projekt ledwo uzbierała kilka tysięcy na PolakPotrafi.pl czy innej zrzutce. 

HOAX to rzecz, na którą długo czekałem, zastanawiając się, czy dojdzie do skutku i w jakiej formie. Było sporo zajawek, a sama Sejud bawiła się kolejnymi formatami promo, ryzykując, że przegrzeje koniunkturę i na tym się temat skończy. Ściema jednak wypaliła, a finalne dzieło przerosło instagramowe piary. Jak dla mnie to debiut sezonu, a w popularnej w Polsce kategorii #transformationporn wręcz arcydzieło. Dopasowana do treści forma, połączenie żartu z tandetą, ale bez wywyższania się i filozofowania w podróży po prowincji robią różnicę. Podoba mi się ta folijka i ręcznie klejone litery personalizujące publikację. Świetny jest też pomysł z rozrzuceniem stron, tak że można je oglądać osobno, zrobić z tego wystawkę lub coś sobie oprawić w ramkę. Sejud zadrukowała tu wszystko i olśniewa czytelnika połyskliwymi płaszczyznami o toksycznie plastikowych kolorkach. W tej rodzimej odmianie post-post-internetów są i plastikowe kwiatki i dewocjonalia, wielkie bazarowe siaty i dopełniające emeryckiego sznytu ludowo-religijne motywy. Proste motywy, ale dobrze wyczute i wypatrzone i sklejone.

Sejud kampi i kłiruje ten cały przaśny wernakular, którzy poważni autorzy z namaszczeniem analizują lub dystansując się poddają springeropodobnej, wielkomiejskiej refleksji nad stanem świata. Sejud to pełne zanurzenie i zderzenie fotoszopa z ludową szopką i garażo-szopą. Sejud pokazała, że potrafi nie tylko działać w KWASIE, lecz też tworzyć rzeczy autonomiczne, ba, dojrzałe i osobne. To ważna książka z nową estetyką i sposobem widzenia świata tego najbliższego, a często wymykającego się oglądowi. Niby nic, ściema, a cieszy.

Autorka: Agnieszka Sejud
Tytuł: HOAX
Miejsce wydania: Polska
Data wydania: 2020
Autorka fotografii: Agnieszka Sejud
Autor tekstu:
Język:
Opracowanie graficzne: Agnieszka Sejud
Wydawca: self-publishing
Liczba stron: 64 lub 12 obustronnych plakatów
Format: 24x33cm
Oprawa: miękka
Technika druku:
Nakład: 300 sztuk
ISBN:

Polskę Agnieszki Sejud kupić można tutaj: HOAX photobook