„Plastikowe perły od Bułgarów vol. 1” makieta Michała Leśniowskiego

Parafrazując naszego Prezydenta-Andrzeja Dudę, ja ciągle obserwuję. Pracując z domu, impulsywnie reagując na dźwięki, gwałtownie przyciskam nos do okna. Obserwuję swoją ulicę, obserwuję ulicę z drugiej strony (chwalmy mieszkania z oknami na przestrzał!). To dzieje się niezliczoną ilość razy w ciągu dnia. Nigdy się nad tym specjalnie nie zastanawiałem. Po prostu odkąd pamiętam, moje życie składa się z dopowiadania sobie historii i prób rekonstrukcji. Rozmów, procesów myślowych, wewnętrznych rozterek przed lub po.

Być może z tej ciekawości zrodziła się we mnie potrzeba zdobycia intymnego archiwum, archiwum niekompletnego, które jak całą resztę będę mógł sobie opowiedzieć. Opisywana książka to splot historii skumulowany w plastikowej jednorazówce. Przenieśmy się na warszawski Żoliborz, gdzie jest już dawno po zmroku, a rześkie powietrze i deszcz pomagają utrzymać się na nogach. Zupełnie obcy mi człowiek, który odpowiedział na moje ogłoszenie, wychodzi i przekazuje mi reklamówkę. Wiem tylko, że upchane w siatce odbitki, to niewielka część zbioru po zmarłym fotografie. To spotkanie, które jest zaczynem mojego dopisku.

Publikacja jest naga i drobna — grzbiet jest odsłonięty, wystawia na widok mieszaninę czarnej nici oraz składek. Po zmierzeniu się z matowo gładką okładką, pod palcami możemy poczuć chwyt delikatnego Munkena Pure, który swoim odcieniem ociepla zestaw zdjęć. W środku znajdziemy brutalnie skadrowane skany odbitek, na rozkładówkach często łączące się w jeden obraz. Dzięki temu ujawnia się faktura zdjęć, a efekt ten potęguje zastosowanie starej, przemysłowej drukarki laserowej, która zostawia ślad rastra i smoliste czernie z toneru.

Za tę książkę można winić także Bognę Świątkowską, bo wcześniej wspomnianą obsesję wzmocnił hip-hop z całym swoim umiłowaniem do opowiadania historii. Mieszając kadry, myślałem o samplowaniu. Stąd też docelowo mają zostać wydane jeszcze dwie publikacje, które wspólnie zapakowane w kartonową obwolutę, będą tworzyć jedną całość: vol. 1, vol. 2 i vol. 3.

Autor: Michał Leśniowski
Tytuł: Plastikowe perły od Bułgarów vol. 1
Miejsce wydania: Kraków
Data wydania: 2020
Autorzy fotografii: nieznani
Język:
Opracowanie graficzne: Michał Leśniowski, Aleksandra Korzonek
Wydawca: self-publishing 
Liczba stron: 76
Format: 10,5×14,8 cm
Oprawa: twarda
Technika druku: druk laserowy
Nakład: 1
ISBN: