O tragedii wózka sklepowego. Recenzja „Einkaufswagen” Luca Elleny

Czy wózki sklepowe mają rodziny? Jak radzą sobie w życiu? Czy to, że znajdują się poza sklepowym wężykiem, niepodpięte łańcuchami czyni je bezdomnymi? Jak bujne mają życie erotyczne na ulicach Berlina? Czy ich życiowe dramaty wpływają na nasze życie w miastach? 

Tą emocjonalną stroną życia wózków sklepowych zajął się Luca Ellena-Szwajcarski fotograf, absolwent Neue Schule für Fotografie w stolicy Niemiec. Ellena spiął całą tę prozę życia w photobooku Einkaufswagen, wydanym przez Kerber Verlag. Pochodzący z małego szwajcarskiego miasteczka, trafia do konsumpcyjnej dżungli życia, jaką jest Berlin.

Miasto śmieci, sztuki, betonu, street artu, pachnące moczem i tanim piwem ze Späti, a nade wszystko miasto porzuconych wózków sklepowych. Te wszystkie wielkomiejskie elementy silnie działają na zmysły autora i popychają go do miejskiego dryfu. Fotografie Lucii są swego rodzaju martwymi naturami, ale też swoistymi portretami metalowych czworokołów. Z niezwykłą czułością i zrozumieniem autor podpatruje intymne sytuacje tych przedmiotów, które układają się czasem w bardzo dramatycznych pozach przypominających nam memy z podpisem ′monday mood′, lecz także w przyjacielskich relacjach, jak scena wózka z hulajnogą na skraju parku.
Z niezwykłą przyjemnością podąża się w tą ciekawą podróż po Berlinie z perspektywy nieludzkiej. Historie przedstawione wewnątrz to proste pojedyncze pocztówki, przypominające coś w rodzaju one minute sculptures Erwina Wurma, gdyż możliwe, że wraz z odejściem fotografa dana sytuacja na zawsze przestaje istnieć. Ta efemeryczność oraz czysta eksploracja przestrzeni miejskiej u Luci urzeka najbardziej. Nie ma w Einkaufswagen zbędnego wydumania, w swojej prostocie dokumentowania możemy doświadczać tego, co na co dzień nam umyka. 

Jest to photobook tak jak jego twórca i wydawnictwo bardzo porządne i schludne, bez elementów zaskoczenia, jednak konsekwentne w decyzjach edytorskich. Format pomniejszonego A4, co sprawia, że książka wydaje się w sam raz. Można by odbierać tę publikację jako odzwierciedlenie naszej konsumpcyjnej rzeczywistości, która nie panuje już nad porządkiem i usystematyzowaniem śmieci w miastach. Dotyka również emocjonalna strona życia wózków sklepowych, które są nam tak bliskie, a jednocześnie nic o sobie nie wiemy. Pamiętajmy, że to my jesteśmy stwórcami tych kreatur i bardzo często odpowiadamy za ich los. Nie bądźmy więc wobec nich obojętni. 

Autor: Luca Ellena
Tytuł: Einkaufswagen
Miejsce wydania: Berlin
Data wydania: 2020
Autor fotografii: Luca Ellena
Autorka i autor tekstu: Tina Wessel, Jonathan Progin
Język: angielski, niemiecki
Opracowanie graficzne: Georg Jaenisch
Wydawca:  Kerber Verlag
Liczba stron: 96
Format: 17×24 cm
Oprawa: twarda
Technika druku: offset
Nakład: 600
ISBN: 978-3-7356-0724-9