MACK First Book Award 2020

14 maja 2020 MACK ogłosił zwycięzcę konkursu First Book Award 2020. Została nim publikacja „45” Damiana Heinischa.

45 jest podróżą Heinischa przez współczesną Europę, która zaczyna się w Ukrainie, kończy w stolicy Norwegii. Początkiem dla tej wyprawy była historia rodzinna. Dziadek artysty w 1945 został wysłany do obozu pracy w Ukrainie, gdzie zginął. W 1978 ojciec Heinischa razem z rodziną uciekając przed biedą, wyemigrował z Gliwic do Niemiec Zachodnich. Wszystkie zdjęcia wykonane zostały przez okno pociągu, które w tej publikacji zdaje się jedynym oknem na świat. Każdy z członków podróży, tej z przeszłości i teraźniejszości w jej momencie miał skończone 45 lat.

Natomiast na shortliście znalazły się dwa ciekawe photobooki-SHIFTERS Marty Bogdańskiej (to właśnie z tym projektem pojawi w tym roku na TIFF OPEN) to publikacja badająca wykorzystywanie zwierząt jako żołnierzy, czy szpiegów. 15 rozdziałów, 746 stron archiwalnych zdjęć oraz tekstów. Premiera książki odbyła się w grudniu 2019, a my czekamy na wrześniową wystawę we Wrocławiu! 

Druga pozycja na shortliście to Odsłonić Marii Dabrowski. Kameralna opowieść o szukaniu swoich korzeni, która doprowadziła fotografkę i jej matkę do Polski i Ukrainy.

Nagroda przyznawana jest od 2012 roku. W Jury tegorocznej edycji znalazła się m.in. Joanna Piotrowska, laureatka First Book Award z 2014 roku.

Rozmowa z Martą Bogdańską.

Zdjęcia pochodzą ze stron artystów i GUP Magazine: Damian Heinisch, Marta Bogdańska, GUP Magazine.